Regiony

Polska

Rynek elektromobilności w Polsce

No Data Found

Polska jest największym rynkiem motoryzacyjnym regionu CEE z flotą liczącą prawie 10% unijnego parku samochodów osobowych i dostawczych, a także niemal 18% pojazdów ciężarowych. Na koniec 2022 r. zaledwie 0,3% pojazdów zarejestrowanych w Polsce było wyposażone w napęd elektryczny. To m.in. konsekwencja stosunkowo późnego wdrożenia instrumentów sprzyjających rozwojowi elektromobilności przez administrację publiczną.

Czechy

Udział procentowy BEV w rejestracji nowych samochodów osobowych w Czechach

No Data Found

Czechy dysponują rozwiniętą bazą produkcyjną pojazdów elektrycznych. Co 10 samochód produkowany w tym kraju jest wyposażony w napęd elektryczny. W Czechach nie obowiązuje na poziomie ustawowym akt prawny normujący w kompleksowy sposób rynek elektromobilności. Obszar regulacyjny w sektorze e-mobility opiera się o liczne strategie, ustawy oraz plany polityczne.

Słowacja

Udział procentowy BEV w rejestracji nowych samochodów osobowych na Słowacji

No Data Found

Słowacja wyróżnia się w regionie CEE w obszarze elektromobilności przede wszystkim rozwiniętym przemysłem motoryzacyjnym. Ok. 1,6 na 10 samochodów produkowanych w tym kraju jest wyposażonych w napęd elektryczny. Na Słowacji nie obowiązuje na poziomie ustawowym akt prawny normujący w kompleksowy sposób rynek elektromobilności. Obszar regulacyjny w sektorze e-mobility opiera się o liczne strategie, ustawy oraz plany polityczne. W 2022 r. na Słowacji zarejestrowane było łącznie ok. 6 tys. samochodów elektrycznych (wzrost o 62% r/r), a liczba nowo zarejestrowanych osobowych BEV wyniosła ok. 1,4 tys. szt. (wzrost o 26% r/r).

Litwa

Udział procentowy BEV w rejestracji nowych samochodów osobowych na Litwie

No Data Found

Litwa w regionie CEE wyróżnia się najwyższym udziałem rejestracji samochodów elektrycznych (5,32%) w flocie nowych pojazdów. Kluczowym aktem prawnym regulującym litewski rynek zeroemisyjnego transportu jest Ustawa o paliwach alternatywnych, która obowiązuje od 2021 r. Ustawa wprowadza podstawowe definicje, określa role kluczowych uczestników rynku e-mobility, nakłada na administracje centralną i jednostki samorządu terytorialnego obowiązki w zakresie elektryfikacji floty i rozwoju infrastruktury ładowania oraz reguluje zasady działania funduszu zrównoważonej mobilności, którego celem jest finansowe wsparcie realizacji inwestycji sektora paliw alternatywnych.

Węgry

Udział procentowy BEV w rejestracji nowych samochodów osobowych na Węgrzech

No Data Found

Węgry są ważnym centrum badawczo-rozwojowym regionu CEE skupiając liczne inwestycje branży bateryjnej. Na koniec 2022 r. moce produkcyjne akumulatorów litowo-jonowych na Węgrzech wyniosły 38 GWh, co plasuje ten kraj w światowej czołówce producentów akumulatorów. Na Węgrzech nie obowiązuje na poziomie ustawowym akt prawny normujący w kompleksowy sposób rynek elektromobilności. Obszar regulacyjny w sektorze e-mobility opiera się o liczne ustawy, rozporządzenia oraz plany polityczne.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zapytaj o ofertę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Nazwa