Polska
No Data Found
Polska jest największym rynkiem motoryzacyjnym regionu CEE z flotą liczącą prawie 10% unijnego parku samochodów osobowych i dostawczych, a także niemal 18% pojazdów ciężarowych. Na koniec 2022 r. zaledwie 0,3% pojazdów zarejestrowanych w Polsce było wyposażone w napęd elektryczny. To m.in. konsekwencja stosunkowo późnego wdrożenia instrumentów sprzyjających rozwojowi elektromobilności przez administrację publiczną.
- Kluczowym aktem prawnym regulującym polski rynek zeroemisyjnego transportu jest Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która obowiązuje od 2018 r. Akt prawny wprowadza podstawowe definicje, określa role kluczowych uczestników rynku e-mobility, nakłada na administracje centralną i jednostki samorządu terytorialnego obowiązki w zakresie elektryfikacji floty i rozwoju ogólnodostępnej infrastruktury ładowania, reguluje ustanawianie stref czystego transportu, jak również wdraża katalog zachęt adresowanych do nabywców i użytkowników samochodów z napędem elektrycznym.
- Na koniec 2022 r. park osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce liczył ok. 34 tys. szt., a liczba nowo zarejestrowanych, osobowych BEV wyniosła 11,3 tys. szt. (wzrost o 84% r/r). Samochody zeroemisyjne w Polsce są zwolnione z akcyzy, a ich użytkownicy mają m.in. prawo do jazdy po buspasach oraz do darmowego parkowania w płatnych strefach.
- W 2020 r. w Polsce wprowadzono pilotażowe programy dofinansowania do nabycia BEV, zaś w lipcu 2021 r. został uruchomiony program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Mój Elektryk”, który przewiduje dopłaty do 27 tys. zł (samochody osobowe) i do 70 tys. zł (samochody dostawcze). NFOŚiGW na początku 2022 r. uruchomił również program dotacji do infrastruktury ładowania. Na koniec 2022 r. w Polsce funkcjonowało ok. 2,6 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania (ponad 5 tys. punktów). Liczba nowo zainstalowanych punktów ładowania wyniosła ponad 1,2 tys. (wzrost o 8% r/r).
- Wczesny etap rozwoju zeroemisyjnego transportu, wielkość rynku motoryzacyjnego, a także znaczny kapitał ludzki i możliwości przemysłu (m.in. w zakresie produkcji akumulatorów litowo-jonowych, autobusów elektrycznych czy stacji ładowania) sprawiają, że potencjał polskiego sektora elektromobilności jest bardzo znaczny. Na podstawie prognoz, do 2030 r. łączna liczba osobowych i dostawczych samochodów zarejestrowanych w Polsce wzrośnie względem roku 2022 prawie 28-krotnie, zaś sieć ogólnodostępnych punktów ładowania powiększy się niemal 20-krotnie.
- W Polsce już teraz odnotowywany dynamiczny rozwój branży e-mobility. Firmy prowadzące działalność w Polsce są obecne w wielu obszarach sektora elektromobilności. Dotyczy to przemysłu wydobywczego i przetwórczego (przede wszystkim miedzi), produkcji pojazdów zeroemisyjnych, przeznaczonych do nich podzespołów i oprogramowania, jak również sektora elektroenergetycznego, branży usługowej, czy też recyklingu.
- Na szczególne wyróżnienie zasługują dwa obszary. Pierwszym z nich jest branża bateryjna. Według BNEF Polska jest liderem łańcucha dostaw akumulatorów li-ion w Europie oraz wiceliderem na świecie, odpowiadając za 6% światowej produkcji. Drugim ważnym obszarem jest produkcja autobusów elektrycznych. W latach 2017-2022 r. z Polski na inne rynki trafiło 27,4% wszystkich e-busów łącznie wyeksportowanych z Unii Europejskiej. Na podstawie prognoz, sektor e-mobility może odpowiadać za nawet 6% polskiego PKB do 2050 r.
Czechy
No Data Found
- W 2022 r. w Czechach było zarejestrowane łącznie ok. 15,5 tys. samochodów elektrycznych (wzrost o 58% r/r), a liczba nowo zarejestrowanych osobowych BEV wyniosła ok. 3,9 tys. szt. (wzrost o 47% r/r). Katalizatorem rozwoju parku samochodów elektrycznych w Czechach jest m.in. realizowany w ramach Narodowego Programu Ochrony Środowiska, system dopłat do zakupu pojazdów elektrycznych. Ponadto użytkownicy samochodów elektrycznych w Czechach są zwolnieni z podatku drogowego. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na obniżenie podstawy opodatkowania dla pojazdów BEV i PHEV (od 1% do 0,5% ceny katalogowej brutto miesięcznie) oraz skrócenie okresu amortyzacji wallboxów, wolnostojących stacji ładowania i odpowiednich urządzeń dystrybucji energii elektrycznej (z 10 do 5 lat).
- Wraz z rozwojem parku pojazdów postępuje rozbudowa infrastruktury ładowania. Na koniec 2022 r. w Czechach funkcjonowało ok. 1,4 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania (2,6 tys. punktów). Liczba nowo zainstalowanych punktów ładowania przekroczyła 770 (wzrost o 42% r/r). Przewiduje się, że do 2025 r. liczba pojazdów elektrycznych we flocie Czech wzrośnie do ok. 52 tys., a do 2030 r. osiągnie poziom 188 tys.
Słowacja
No Data Found
- Rząd w Bratysławie zdecydował się na wprowadzenie systemu wsparcia nabywców pojazdów zeroemisyjnych w 2016 r. Nabór został wznowiony w 2019 r. Na Słowacji obowiązują również inne zachęty adresowane do nabywców BEV, takie jak przywileje podatkowe. Równolegle do rozwoju floty pojazdów elektrycznych na Słowacji postępuje rozbudowa infrastruktury ładowania. W 2022 r. stacje ładowania AC funkcjonowały w 576 lokalizacjach a stacje ładowania DC w 331. Liczba lokalizacji, w których uruchomiono infrastrukturę ładowania w 2022 r., wyniosła 347 (wzrost o 334% r/r). Rozbudowę infrastruktury ładowania na Słowacji wspiera E-Mobility Action Plan, którego budżet wynosi 46 mln euro.
- Słowacja – jako wschodzący rynek e-mobility – dysponuje znacznym potencjałem pod kątem dalszej elektryfikacji floty. Na podstawie prognoz słowackiego stowarzyszenia pojazdów elektrycznych SEVA, do 2025 r. flota osobowych BEV na Słowacji wzrośnie do 22 tys. szt., a do 2030 r. osiągnie poziom 213 tys. szt.
Litwa
No Data Found
Litwa w regionie CEE wyróżnia się najwyższym udziałem rejestracji samochodów elektrycznych (5,32%) w flocie nowych pojazdów. Kluczowym aktem prawnym regulującym litewski rynek zeroemisyjnego transportu jest Ustawa o paliwach alternatywnych, która obowiązuje od 2021 r. Ustawa wprowadza podstawowe definicje, określa role kluczowych uczestników rynku e-mobility, nakłada na administracje centralną i jednostki samorządu terytorialnego obowiązki w zakresie elektryfikacji floty i rozwoju infrastruktury ładowania oraz reguluje zasady działania funduszu zrównoważonej mobilności, którego celem jest finansowe wsparcie realizacji inwestycji sektora paliw alternatywnych.
- Na koniec 2022 r. park samochodów całkowicie elektrycznych na Liwie liczył ok. 7,3 tys. szt., a liczba nowo zarejestrowanych, osobowych BEV wyniosła ok. 1,4 tys. szt. (wzrost o 17% r/r). Od 2022 r. Litwini mogą wnioskować o dopłatę do zakupu nowego oraz używanego samochodów elektrycznego z środków Funduszu Modernizacyjnego którego budżet na lata 2022-2026 wynosi 50 mln euro. Kwota subsydiów dla osób fizycznych została ustalona na poziomie 5 tys. euro (pojazdy nowe) i 2,5 tys. euro (pojazdy używane), natomiast dla przedsiębiorców w wysokości 4 tys. euro
- Elektromobilność na Litwie wspierana jest także przez liczne ulgi i zwolnienia m.in. natury podatkowej. Użytkownicy pojazdów elektrycznych mogą także korzystać ze zniżek lub zwolnień za opłaty parkingowe w wielu miastach. Na koniec 2022 r. na Litwie funkcjonowało ok. 428 ogólnodostępnych stacji ładowania (blisko 900 punktów).
Węgry
No Data Found
Węgry są ważnym centrum badawczo-rozwojowym regionu CEE skupiając liczne inwestycje branży bateryjnej. Na koniec 2022 r. moce produkcyjne akumulatorów litowo-jonowych na Węgrzech wyniosły 38 GWh, co plasuje ten kraj w światowej czołówce producentów akumulatorów. Na Węgrzech nie obowiązuje na poziomie ustawowym akt prawny normujący w kompleksowy sposób rynek elektromobilności. Obszar regulacyjny w sektorze e-mobility opiera się o liczne ustawy, rozporządzenia oraz plany polityczne.
- Na koniec 2022 r. park samochodów elektrycznych (BEV+PHEV) liczył ok. 64 tys. szt., a liczba nowo zarejestrowanych, pojazdów wyniosła ok. 9,6 tys. szt. (wzrost o 51% r/r) z czego 4,7 tys. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV). Węgierscy nabywcy pojazdów elektrycznych zwolnieni są z opłaty rejestracyjnej oraz podatku od pojazdu.
- Firmom przysługuje ponadto zwolnienie z podatku od pojazdu służbowego. W licznych miastach, na mocy decyzji lokalnych samorządów, pojazdy elektryczne zwolnione są z opłat parkingowych oraz mogą otrzymać zezwolenie na wjazd na obszary ograniczonego ruchu samochodowego, np. na tereny o wyjątkowych walorach przyrodniczych.
- Od 2016 r. na Węgrzech zrealizowano kilka naborów do programu wsparcia finansowego zakupu pojazdów elektrycznych zarówno dla osób fizycznych, jak też dla firm i instytucji publicznych. Równolegle do rozwoju floty pojazdów elektrycznych, na Węgrzech postępuje rozbudowa infrastruktury ładowania.
- Na koniec 2022 r. w tym kraju funkcjonowało ok. 2,2 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania (blisko 4,5 tys. punktów). Liczba nowo zainstalowanych punktów ładowania w 2022 r. wyniosła 644 (wzrost o 17% r/r).