Wpływ elektromobilności na rozwój społeczny w Polsce

Wpływ elektromobilności na rozwój społeczny w Polsce

Plany Unii Europejskiej zakładają, że już od 2035 r. w żadnym państwie członkowskim nie będzie można rejestrować nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami spalinowymi. Oznacza to, że elektromobilność będzie wpływać w coraz większym stopniu zarówno na gospodarkę, jak również na społeczeństwo.

Motoryzacja konwencjonalna w sposób istotny oddziałuje na środowisko. Transport drogowy odpowiada za 72% emisji gazów cieplarnianych pochodzących z całego sektora transportowego UE. Emisje zanieczyszczeń pochodzące ze spalin pojazdów w odróżnieniu od źródeł przemysłowych rozprzestrzeniają się bezpośrednio w sąsiedztwie ludzi wpływając na nasze zdrowie, a w konsekwencji na długość i jakość życia. Ponadto, nie możemy zapominać o nadmiernym hałasie, który zaraz po zanieczyszczeniu sklasyfikowany jest jako kluczowa przyczyna złego stanu zdrowia mieszkańców Europy. Dzięki elektromobilności możemy znacząco odmienić ten obraz.

Motoryzacja stanowi ważną część rynku pracy w Polsce, na tym polu rozwój elektromobilności w połączeniu z aktywnym wsparciem administracji centralnej może przynieść duże szanse na rozwój zarówno w kontekście nowych miejsc pracy, jak i wzrostu wartości wynagrodzeń w sektorze, tym samym bezpośrednio oddziałując na finanse naszego społeczeństwa, a dalej na gospodarkę.

Nie można pominąć również edukacji. To, że polski system szkolnictwa wymaga gruntownej zmiany podnoszone jest w opinii publicznej od lat. Elektromobilność to natomiast szansa na realną zmianę w tym zakresie.

W przygotowanym przez ekspertów F5A opracowaniu przeanalizowano wpływ elektromobilności na społeczeństwo w trzech obszarach: środowiskowym, społeczno-edukacyjnym oraz rynkowym. Na bazie zebranych danych, przygotowano wariantową analizę wpływu elektromobilności na wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Index – HDI), który jest sumaryczną miarą osiągnięć w kluczowych wymiarach rozwoju człowieka: długiego i zdrowego życia, posiadanej wiedzy oraz standardu życia. Całość została zwieńczona rekomendacjami, których wdrożenie jest wymagane w celu maksymalizacji korzyści, choć już teraz mogę zdradzić, że niezależnie od przyjętego scenariusza elektromobilność będzie w sposób dodatni wpływać na polskie społeczeństwo.

Zobacz pozostałe projekty

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zapytaj o ofertę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Nazwa