Polish EV Outlook

Polish EV Outlook

Dane F5A zasilają wiodącą publikację sektora zeroemisyjnego transportu w Polsce i w regionie CEE – wydawany przez PSPA, cykliczny raport „Polish EV Outlook”. Opracowanie na ponad 320 stronach przedstawia aktualny stan oraz prognozy rozwoju polskiego rynku zero- i niskoemisyjnego transportu. „Polish EV Outlook” zawiera szczegółowe dane dotyczące sektora ogólnodostępnej infrastruktury ładowania, jak również kompleksową analizę rynku osobowych i dostawczych samochodów z napędem elektrycznym w Polsce (BEV oraz PHEV) oraz prognozę jego rozwoju do 2040 r. (w trzech odrębnych scenariuszach). Treść raportu obejmuje ponadto obszerną analizę rynku zeroemisyjnego transportu ciężkiego. W „Polish EV Outlook” w szczegółowy sposób opisano ponadto ofertę modelową w segmencie e-mobility, a także najnowsze regulacje prawne kształtujące polski rynek elektromobilności. Raport zawiera także prognozę wzrostu zapotrzebowania energetycznego związanego z rozwojem elektromobilności.

Czego możemy dowiedzieć się z ostatniego wydania „Polish EV Outlook”? Do 2025 r. flota osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV) w Polsce może zwiększyć się względem końca 2023 r. ok. 4-krotnie – do niemal 229 tys. szt. jeszcze wyższy przyrost zostanie odnotowany w sektorze zeroemisyjnego transportu ciężkiego. Do 2025 r. łączna liczba zeroemisyjnych ciężarówek zarejestrowanych w Polsce zdecydowanie wzrośnie względem ubiegłego roku – do niemal 4,1 tys. szt. W roku 2030 r. flota takich pojazdów może liczyć już ponad 40,5 tys. szt. Rozbudowie ulegnie również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod warunkiem uwzględnienia postulatów wypracowanych przez branżę w ramach projektu „Biała Księga Nowej Mobilności” za ok. 2 lata w Polsce może funkcjonować 32,6 tys. ogólnodostępnych punktów ładowania. Kontynuowanie dotychczasowego, biernego kursu przez organy publiczne sprawi, że będzie ich o prawie 1/3 mniej.

Oprócz prognoz „Polish EV Outlook” zawiera również największą w Polsce bazę kluczowych informacji na temat aktualnego stanu rynku elektromobilności w Polsce. Z raportu wynika m.in. że aż za ponad 80% rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych w naszym kraju odpowiadają przedsiębiorcy. Polska elektromobilność nadal koncentruje się przede wszystkim w największych miastach. W ośrodkach miejskich liczących powyżej 100 tys. mieszkańców zarejestrowano łącznie niemal 2/3 (66%) wszystkich BEV w Polsce.

Z ujętych w „Polish EV Outlook” danych F5A wynika m.in., że 70% wszystkich ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce funkcjonuje w sieciach 13 wiodących operatorów. W naszym kraju funkcjonuje coraz więcej hubów ładowania. Udział lokalizacji, w których zainstalowano co najmniej dwie, ogólnodostępne stacje ładowania wynosi ponad 29%. Co najmniej trzy ładowarki funkcjonują w ok. co dziesiątej lokalizacji. Najmniej problemów ze znalezieniem punktu ładowania powinniśmy mieć w województwie mazowieckim, którego udział w polskiej sieci infrastruktury wynosi ponad 17%. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmują województwa śląskie (13,1%) i pomorskie (9,8%). Najniższy udział punktów odnotowano w województwie świętokrzyskim (1,1%), lubelskim (1,8%) oraz lubuskim i podlaskim (po 2%). Najpopularniejszą lokalizacją stacji ładowania pozostają publiczne parkingi (z udziałem 42%). W dalszej kolejności są to centra handlowe (17%), hotele (16%) oraz stacje paliw (10%). Możliwość bezpłatnego ładowania dotyczy zaledwie 8% wszystkich ładowarek. Dla kontrastu zdecydowana większość stacji w Polsce (94%) jest otwarta całodobowo.

Zobacz pozostałe projekty

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zapytaj o ofertę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Nazwa