Elektromobilność specjalistyczna i pozadrogowa

Elektromobilność specjalistyczna i pozadrogowa

Sektor budowlany, górniczy, wydobywczy itp. wymagają elektromobilnego wsparcia. Elektryfikacja maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach publicznych, takich jak koparki czy spychacze, stanowi kluczowe wyzwanie w walce z nadmierną emisją gazów cieplarnianych oraz substancjami toksycznymi, zwłaszcza w miastach. Problem jest znaczący, gdyż emisje tlenku węgla (CO) i węglowodorów (HC) są 2,5-6 razy, a cząstek stały (PM) o 5,8 razy większe niż w przypadku pojazdów drogowych.

Instrumentem adresującym te wyzwania jest rozwój elektromobilności w obszarze maszyn pozadrogowych (non-road mobile machinery – NRMM). Raport F5A opisuje kwestie potencjału tego rynku, zaleceń oraz rekomendacji dla branży i administracji publicznej. Treść opracowania obejmuje niezbędne zmiany w sektorze maszyn NRMM, tak aby dostosować je do koncepcji zeroemisyjnych miast, a tym samym w realny sposób przyczynić się do poprawy jakości powietrza i życia ich mieszkańców.

W dziedzinie elektryfikacji i dekarbonizacji maszyn mobilnych niekwestionowanym liderem jest Finlandia. Wprowadzone w tym kraju programy dekarbonizacyjne oraz system cen emisji dwutlenku węgla, stanowią inspirację dla innych krajów. Jej dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej już w 2035 roku – jest najbardziej ambitnym celem w Europie. W praktyce oznacza to konieczność zastąpienia paliw kopalnych bezemisyjną energią elektryczną w przemyśle, transporcie i ciepłownictwie.

Jak wynika z raportu F5A, biorąc pod uwagę case study Finlandii, aby przyspieszyć elektryfikację sektora NRMM w Polsce przede wszystkim potrzebne są działania legislacyjne na rzecz spójnej polityki wsparcia i mapowania maszyn zeroemisyjnych. Ponadto na poziomie lokalnym, samorządy powinny premiować rozwiązania bezemisyjne w zamówieniach publicznych. Konieczne jest również podniesienie wymagań emisyjnych dla konwencjonalnych maszyn i urządzeń, aby dostosować je do obecnie obowiązujących norm. Nie można zapomnieć również o programach pilotażowych, wspieranych przez samorządy poprzez np. pokrycie kosztów energii. Wyzwaniem pozostaje również skromna oferta rynkowa. Konstruktorzy muszą uwzględnić wiele elementów nowego układu, zapewniając użytkownikom odpowiednią moc i czas pracy. Dostępność kluczowych podzespołów, zwłaszcza baterii, stanowi wyzwanie, ale rynek komponentów opartych na nowych technologiach rozwija się dynamicznie. Budowanie odpowiednich kompetencji w obszarze elektryfikacji to kluczowa kwestia. Potrzebni są eksperci, którzy pomogą firmom wyprzedzić rewolucję przemysłową. Bardzo istotną rolę w elektryfikacji sektora maszyn mobilych odgrywa także szeroko zakrojona współpraca między producentami, dostawcami technologii, sektorem badawczo-rozwojowym oraz sferą publiczną.

Zobacz pozostałe projekty

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zapytaj o ofertę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Nazwa