Branże
E-mobility
Postępująca elektryfikacja to obecnie najważniejszy trend w globalnym sektorze transportu. Rozwój elektromobilności obejmuje wszystkie kategorie pojazdów – od jednośladów, przez samochody osobowe i dostawcze, po ciężarówki, autobusy i pojazdy specjalistyczne.
F5A agreguje, przetwarza i dostarcza najbardziej kompleksowe zbiory danych dotyczące parku pojazdów elektrycznych na kluczowych rynkach CEE, w tym w Polsce. Na bieżąco weryfikujemy liczbę nowych rejestracji, analizując strukturę nabywców samochodów zeroemisyjnych.
Monitorujemy otoczenie gospodarcze i prawne w zakresie rozwoju flot zeroemisyjnych. Analizujemy procedowane zmiany przepisów i zmiany w programach subsydiów.
Infrastruktura ładowania
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych to filar ekosystemu elektromobilności. F5A na bieżąco monitoruje sektor infrastruktury ogólnodostępnej oraz prywatnej w Polsce i regionie. Dostarczamy dane na temat stopnia rozbudowy sieci i liczby nowo instalowanych punktów ładowania.
Agregujemy informacje obejmujące modele biznesowe operatorów działających na rynku, ich ofertę i ceny oferowanych usług. Dysponujemy danymi na temat stopnia wykorzystania stacji oraz badaniami preferencji kierowców. Monitorujemy lokalne oraz unijne przepisy i programy.
Zestawiamy dane producentów stacji ładowania oraz wskazujemy na najważniejsze trendy rynkowe i technologiczne. Oferujemy kompleksowe prognozy dotyczące rozbudowy ogólnodostępnych punktów oraz potencjału rynków w obszarze infrastruktury prywatnej.
Sektor bateryjny
Akumulatory litowo-jonowe to paliwo przyszłości w sektorze transportu. Polska jest obecnie jednym z liderów europejskiego łańcucha dostaw sektora bateryjnego i wiele wskazuje na to, że utrzyma wiodącą pozycję w tym obszarze również w kolejnych latach.
F5A analizuje dynamicznie zmieniające się otoczenie prawne i administracyjne wpływające na rynek baterii w regionie CEE, realizację kluczowych inwestycji w zakresie produkcji i recyklingu ogniw li-ion oraz komponentów, jak również kluczowe trendy technologiczne.
Na bieżąco agregujemy dane i przygotowujemy raporty w celu dostarczenia najbardziej kompleksowej i aktualnej wiedzy adresowanej do wszystkich ekspertów i podmiotów zainteresowanych rozwojem sektora bateryjnego w Polsce i Unii Europejskiej.
Wodór i ogniwa paliwowe
Wodór i technologia ogniw paliwowych jest kluczem do dekarbonizacji wybranych obszarów transportu. F5A agreguje pełny zakres danych dotyczących wodoromobilności na rynku polskim i europejskim. Analizujemy informacje na temat produkcji i udziału zielonego wodoru w transporcie.
Dostarczamy dane na temat liczby rejestracji i rozwoju floty pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi, jak również prognozy w tym zakresie. Nasze raporty zawierają kompleksowe informacje na temat stanu i perspektyw rozbudowy infrastruktury tankowania wodoru.
Monitorujemy unijne i krajowe przepisy prawne regulujące obszar mobilności opartej na ogniwach paliwowych, jak również programy wsparcia tego sektora. Śledzimy rozwój technologii wytwarzania wodoru, ofertę modelową pojazdów i rozwiązania infrastrukturalne.
Zrównoważony transport
Popularyzacja napędów elektrycznych, a także rozwój autonomizacji, cyfryzacji i różnych form nowej mobilności przyczyniają się do najbardziej kompleksowej transformacji napędowej w historii. F5A analizuje wpływ mega trendów na sektor transportu w polskich i zagranicznych firmach.
Badamy zmiany zachodzące w branży TSL oraz transporcie zbiorowym i indywidualnym. Dostarczamy kompleksowe dane dotyczące nowych modeli biznesowych uczestników rynku, zapewniających bezpieczny i coraz bardziej zrównoważony przepływ osób, towarów i usług w regionie.
Przygotowujemy analizy porównawcze całkowitego kosztu posiadania (TCO) oraz zbiory najlepszych praktyk w dziedzinie elektryfikacji flot, szkoleń pracowników oraz rozwoju prywatnej infrastruktury ładowania.
Przemysł motoryzacyjny
Przemysł motoryzacyjny to jedna z największych gałęzi gospodarki, która generuje wysoką wartość PKB i zapewnia miejsca pracy. W tym kontekście, rozwój elektromobilności stanowi poważne wyzwanie dla całego regionu. To jednak także szansa na wzrost innowacyjności i konkurencyjności firm.
F5A analizuje krajowe i międzynarodowe trendy związane z transformacją przemysłu motoryzacyjnego. Dysponujemy bazą producentów pojazdów i komponentów do ich produkcji, a także wytwórców infrastruktury ładowania. Monitorujemy inwestycje w obszarze zeroemisyjnych technologii.
Analizujemy otoczenie prawne, administracyjne, programy wsparcia oraz publiczne i prywatne inicjatywy warunkujące rozwój branży e-mobility. Przygotowujemy wariantowe prognozy wpływu elektromobilności na gospodarkę oraz scenariusze transformacji przemysłu motoryzacyjnego.
Energetyka i OZE
Transformacja gospodarki w kierunku zeroemisyjnym wiąże się ze zmianami w sektorze elektroenergetycznym oraz rozwojem odnawialnych źródeł energii. F5A dostarcza aktualne i kompleksowe dane dotyczące synergii branży elektromobilności oraz sektora elektroenergetycznego.
Analizujemy techniczne, rynkowe i regulacyjne wyzwania związane z rolą operatorów systemów dystrybucyjnych i rozbudową sieci pod kątem rozwoju infrastruktury ładowania. Badamy kluczowe trendy technologiczne, takie jak Vehicle-to-Grid (V2G), magazynowanie energii czy rozwój fotowoltaiki.
Przygotowujemy krótko- i długoterminowe prognozy dotyczące wpływu rozwoju elektromobilności na zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz udział OZE w mikście energetycznym w Polsce i rynkach sąsiednich. Badamy rozwiąznia smart charging.
Emisje i ochrona klimatu
Ograniczenie emisji z sektora transportu to kluczowy czynnik warunkujący realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej. F5A bada wpływ pojazdów na środowisko w całym ich cyklu życia: od wydobycia surowców, przez transport i produkcję, aż po recykling.
Dostarczamy dane dotyczące wpływu wdrażania stref czystego transportu i europejskich standardów emisji spalin Euro na obniżenie poziomu zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy drogowe.
Analizujemy instrumenty sprzyjające dekarbonizacji łańcuchów dostaw sektora motoryzacyjnego i bateryjnego. Prowadzimy krótko- i długoterminowe prognozy wpływu rozwoju elektromobilności na redukcję emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.